دسته بندی خبرها

رابطه دین اسلام با عطر زدن چطور است؟

سه شنبه 1 آبان 1397 2028 بازدید کننده گروه مقالات

رابطه دین اسلام با عطر زدن چطور است؟

 

رابطه دین اسلام با عطر زدن چطور است؟

استفاده ازعطر و بکارگیری بوی خوش در فرهنگ اسلامی اهمیت ویژه ای دارد و از سنت پیامبر اکرم (ص) می باشد به نحوی که احادیث بسیاری در این خصوص نقل شده است.

در زمان حیات پیامبر(ص)، همه می دانستند ایشان از هر چه بگذرد از عطر نمی گذرد. دوستان و نزدیکانش وقتی از سفر برمیگشتند برای ایشان عطر می آوردند. از هر کوچه ای رد می شدند انگار بهار از آن عبور کرده بود. در و دیوار بوی گل میداد. شمیم عطر ایشان زودتر از خود ایشان همه را از آمدنشان با خبر می کرد.

عطرهای طبیعی مانند عطر گل محمدی و مانند آن با فرهنگ دینی ما تناسب بیشتری دارد. عطرهایی که در روایات آمده و مورد استفاده و سفارش معصومین بوده، عطرهای طبیعی است. این عطرها عبارتند از: مشک که از نافه نوعی آهویی خاص گرفته می شود وعنبر که در شکم یک نوع ماهی با همین نام وجود دارد. نوع اصیل این دو قسم عطر، امروزه کمیاب است, زعفران، گلاب، خلوق، که عطری ترکیبی بوده و زعفران یکی از اجزای آن است، غالیه، که عطری مرکب از مشک، عنبر، عود و روغن بوده است .

بد نیست به چند نمونه از احادیث معصومین علیهم السلام که در زیر به آنها اشاره می کنیم رجوع کنید:

رسول اكرم صلى الله عليه و آله :
ثَلاثٌ حَقٌّ عَلى كُلِّ مُسلِمٍ: اَلغُسلُ يَومَ الجُمُعَةِ وَالسِّواكُ وَ الطّيبُ؛
سه چيز است كه بر هر مسلمانى لازم است: غسل جمعه، مسواك زدن و استعمال بوى خوش.
نهج الفصاحه

 

رسول اكرم صلى الله عليه و آله :
خَمسٌ مِن سُنَنِ المُرسَلينَ: اَلحَياءُ وَالحِلمُ وَالحِجامَةُ وَالسِّواكُ وَالتَّعَطُّرُ؛
پنج چيز از سنت پيغمبران است: حيا، حلم، حجامت، مسواك و عطرزدن.
نهج الفصاحه

 

رسول اكرم صلى الله عليه و آله :
اَلطّيبُ يَشُدُّ القَلبَ؛
بوى خوش قلب را تقويت مى كند.
كافى

 

رسول اكرم صلى الله عليه و آله :
إِنَّ خيارَ عِبادِ اللّه  الموفونَ المُطَيِّبونَ؛
بهترين بندگان خدا كسانى هستند كه به وعده وفا كنند و بوى خوش بكار برند.
نهج الفصاحه

 

امام صادق عليه السلام :
صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أَفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ؛
يك نماز با عطر بهتر از هفتاد نماز بدون عطر است.
كافى

 

امام صادق عليه السلام :
جاءَتِ امرَأَةٌ إِلى رَسولِ اللّه  صلى الله عليه و آله فَقالَت: يا رَسولَ اللّه  ما حَقُّ الزَّوجِ عَلَى المَرأَةِ؟ قالَ: ... وَعَلَيها أَن تَطَيَّبَ بِأَطيَبِ طيبِها؛
زنى نزد پيامبر صلى الله عليه و آله آمد و عرض كرد: يا رسول اللّه ، حق مرد بر زن چيست؟ حضرت فرمودند:... و اينكه خود را براى او بيارايد و با بهترين عطرها خوشبو كند.
كافى

 علی علیه السلام:
الطِّیب   نُشْرَه
بوى خوش، درمانگر است.

 

 


برچسب ها
عطر ، ادکلن ، بوی ، خوش ، ادکلن مرکزی ، عود ، مشک ، عنبر ،
رابطه دین اسلام با عطر زدن چطور است؟ادکلن مرکزی -تخصصی ترین و ارزان ترین فروشگاه اینترنتی ادکلن در شیراز10/23/2018 رابطه دین اسلام با عطر زدن چطور است؟استفاده ازعطر و بکارگیری بوی خوش در فرهنگ اسلامی اهمیت&nbs ...  رابطه دین اسلام با عطر زدن چطور است؟استفاده ازعطر و بکارگیری بوی خوش در فرهنگ اسلامی اهمیت ویژه ای دارد و از سنت پیامبر اکرم (ص) می باشد به نحوی که احادیث بسیاری در این خصوص نقل شده است.در زمان حیات پیامبر(ص)، همه می دانستند ایشان از هر چه بگذرد از عطر نمی گذرد. دوستان و نزدیکانش وقتی از سفر برمیگشتند برای ایشان عطر می آوردند. از هر کوچه ای رد می شدند انگار بهار از آن عبور کرده بود. در و دیوار بوی گل میداد. شمیم عطر ایشان زودتر از خود ایشان همه را از آمدنشان با خبر می کرد.عطرهای طبیعی مانند عطر گل محمدی و مانند آن با فرهنگ دینی ما تناسب بیشتری دارد. عطرهایی که در روایات آمده و مورد استفاده و سفارش معصومین بوده، عطرهای طبیعی است. این عطرها عبارتند از: مشک که از نافه نوعی آهویی خاص گرفته می شود وعنبر که در شکم یک نوع ماهی با همین نام وجود دارد. نوع اصیل این دو قسم عطر، امروزه کمیاب است, زعفران، گلاب، خلوق، که عطری ترکیبی بوده و زعفران یکی از اجزای آن است، غالیه، که عطری مرکب از مشک، عنبر، عود و روغن بوده است .بد نیست به چند نمونه از احادیث معصومین علیهم السلام که در زیر به آنها اشاره می کنیم رجوع کنید:رسول اكرم صلى الله عليه و آله : ثَلاثٌ حَقٌّ عَلى كُلِّ مُسلِمٍ: اَلغُسلُ يَومَ الجُمُعَةِ وَالسِّواكُ وَ الطّيبُ؛ سه چيز است كه بر هر مسلمانى لازم است: غسل جمعه، مسواك زدن و استعمال بوى خوش. نهج الفصاحه رسول اكرم صلى الله عليه و آله : خَمسٌ مِن سُنَنِ المُرسَلينَ: اَلحَياءُ وَالحِلمُ وَالحِجامَةُ وَالسِّواكُ وَالتَّعَطُّرُ؛ پنج چيز از سنت پيغمبران است: حيا، حلم، حجامت، مسواك و عطرزدن. نهج الفصاحه رسول اكرم صلى الله عليه و آله : اَلطّيبُ يَشُدُّ القَلبَ؛ بوى خوش قلب را تقويت مى كند. كافى رسول اكرم صلى الله عليه و آله : إِنَّ خيارَ عِبادِ اللّه  الموفونَ المُطَيِّبونَ؛ بهترين بندگان خدا كسانى هستند كه به وعده وفا كنند و بوى خوش بكار برند. نهج الفصاحه امام صادق عليه السلام : صَلاةُ مُتَطَيِّبٍ أَفضَلُ مِن سَبعينَ صَلاةً بِغَيرِ طيبٍ؛ يك نماز با عطر بهتر از هفتاد نماز بدون عطر است. كافى امام صادق عليه السلام : جاءَتِ امرَأَةٌ إِلى رَسولِ اللّه  صلى الله عليه و آله فَقالَت: يا رَسولَ اللّه  ما حَقُّ الزَّوجِ عَلَى المَرأَةِ؟ قالَ: ... وَعَلَيها أَن تَطَيَّبَ بِأَطيَبِ طيبِها؛ زنى نزد پيامبر صلى الله عليه و آله آمد و عرض كرد: يا رسول اللّه ، حق مرد بر زن چيست؟ حضرت فرمودند:... و اينكه خود را براى او بيارايد و با بهترين عطرها خوشبو كند. كافى علی علیه السلام:الطِّیب   نُشْرَهبوى خوش، درمانگر است.  5.0