دسته بندی خبرها

مروری بر پیدایش عطر

چهار شنبه 21 آذر 1397 1674 بازدید کننده گروه مقالات

مروری بر پیدایش عطر

از طریق متن‌ها و حفاری‌های باستان شناسی معلوم شده‌است که عطرها در بعضی از تمدن‌های اولیه انسانی وجود داشته‌اند.

عطر و هنر عطرسازی در گذشته از بین النهرین و مصر شروع و در ایران و روم باستان توسعه پیدا کرده است. اولین شیمی‌دان و عطر ساز ثبت شده در دنیا که طبق لوحه‌های خط میخی در هزاره دوم قبل از میلاد در بین النهرین می‌زیسته‌ است زنی بنام تاپوتی می‌باشد. او گل‌ها، روغنها را با دیگر مواد معطر چندین بار متوالی تقطیر و صاف می‌کرده تا عطر مورد نظر را تولید نماید.

در سال ۲۰۰۵، باستان شناسان قدیمی‌ترین مجموعه عطر سازی جهان را در یونان کشف کردند. این عطرها قدمتی بیش از ۴۰۰۰ سال دارند. در این مجموعه حداقل ۶۰ دستگاه تقطیر، کاسه برای مخلوط کردن، قیف و بطری عطر در یک کارگاه ۴٬۰۰۰ متر مربعی کشف گردید. 

بعلاوه در زمان‌های قدیم مردم با استفاده از گیاهان و ادویه جاتی مانند بادام، گشنیز، مورد، رزین، ترنج و همچنین انواع گل عطر تولید می‌کرده‌اند.

 

همچنین کشفیاتی مربوط به اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد در سیلک کاشان شامل ظروف سفالین، بعضی تُنگ‌های کوچک از مرمر که گویا مخصوص نگهداری عطر بود پیدا شده‌است و نیز مقداری آئینه مسی جهت آرایش به دست آمده‌است.

درقرن نهم میلادی ابویوسف کندی شیمیدان عرب، کتابی دربارهٔ عطرها به نام شیمی عطر و تقطیر نوشته‌است. این کتاب شامل بیش از یک صد دستور برای تهیه روغنهای معطر، مرهم‌ها، عرق‌های گیاهی و جایگزین‌هایی برای داروهای پر هزینه می‌باشد. به علاوه در این کتاب ۱۰۷ روش و دستورالعمل برای عطرسازی و ساخت تجهیزات مربوطِ، از جمله انبیق (از ابزار و آلات کیمیاگری) شرح داده شده‌است.

در ایران دانشمند بزرگ ایرانی ابن سینا فرایند عصاره‌گیری از گل‌ها با استفاده از روش تقطیر را که امروزه بطور معمول استفاده می‌گردد معرفی کرده است. اولین تجربه او با گل رز بوده‌است. از زمان این کشف، عطر از مخلوطی از روغن‌ها، گیاهان یا گلبرگ‌های خرد شده که یک ترکیب قوی معطر را بوجود می‌آورند به دست می‌آید. از این میان گلاب بلافاصله میان مردم محبوب شد. مواد اولیه و تکنولوژی تقطیر در کشورهای شرقی به‌طور قابل توجهی صنعت عطرسازی و پیشرفت‌های علمی و بخصوص شیمی را در غرب تحت تأثیر قرار داده‌اند.

امید است که با خرید از فروشگاه اینترنتی ادکلن مرکزی خاطرات خوبی برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.

 

 


مروری بر پیدایش عطرادکلن مرکزی -تخصصی ترین و ارزان ترین فروشگاه اینترنتی ادکلن در شیراز12/12/2018از طریق متن‌ها و حفاری‌های باستان شناسی معلوم شده‌است که عطرها در بعضی از ت ... از طریق متن‌ها و حفاری‌های باستان شناسی معلوم شده‌است که عطرها در بعضی از تمدن‌های اولیه انسانی وجود داشته‌اند.عطر و هنر عطرسازی در گذشته از بین النهرین و مصر شروع و در ایران و روم باستان توسعه پیدا کرده است. اولین شیمی‌دان و عطر ساز ثبت شده در دنیا که طبق لوحه‌های خط میخی در هزاره دوم قبل از میلاد در بین النهرین می‌زیسته‌ است زنی بنام تاپوتی می‌باشد. او گل‌ها، روغنها را با دیگر مواد معطر چندین بار متوالی تقطیر و صاف می‌کرده تا عطر مورد نظر را تولید نماید.در سال ۲۰۰۵، باستان شناسان قدیمی‌ترین مجموعه عطر سازی جهان را در یونان کشف کردند. این عطرها قدمتی بیش از ۴۰۰۰ سال دارند. در این مجموعه حداقل ۶۰ دستگاه تقطیر، کاسه برای مخلوط کردن، قیف و بطری عطر در یک کارگاه ۴٬۰۰۰ متر مربعی کشف گردید. بعلاوه در زمان‌های قدیم مردم با استفاده از گیاهان و ادویه جاتی مانند بادام، گشنیز، مورد، رزین، ترنج و همچنین انواع گل عطر تولید می‌کرده‌اند. همچنین کشفیاتی مربوط به اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد در سیلک کاشان شامل ظروف سفالین، بعضی تُنگ‌های کوچک از مرمر که گویا مخصوص نگهداری عطر بود پیدا شده‌است و نیز مقداری آئینه مسی جهت آرایش به دست آمده‌است.درقرن نهم میلادی ابویوسف کندی شیمیدان عرب، کتابی دربارهٔ عطرها به نام شیمی عطر و تقطیر نوشته‌است. این کتاب شامل بیش از یک صد دستور برای تهیه روغنهای معطر، مرهم‌ها، عرق‌های گیاهی و جایگزین‌هایی برای داروهای پر هزینه می‌باشد. به علاوه در این کتاب ۱۰۷ روش و دستورالعمل برای عطرسازی و ساخت تجهیزات مربوطِ، از جمله انبیق (از ابزار و آلات کیمیاگری) شرح داده شده‌است.در ایران دانشمند بزرگ ایرانی ابن سینا فرایند عصاره‌گیری از گل‌ها با استفاده از روش تقطیر را که امروزه بطور معمول استفاده می‌گردد معرفی کرده است. اولین تجربه او با گل رز بوده‌است. از زمان این کشف، عطر از مخلوطی از روغن‌ها، گیاهان یا گلبرگ‌های خرد شده که یک ترکیب قوی معطر را بوجود می‌آورند به دست می‌آید. از این میان گلاب بلافاصله میان مردم محبوب شد. مواد اولیه و تکنولوژی تقطیر در کشورهای شرقی به‌طور قابل توجهی صنعت عطرسازی و پیشرفت‌های علمی و بخصوص شیمی را در غرب تحت تأثیر قرار داده‌اند.امید است که با خرید از فروشگاه اینترنتی ادکلن مرکزی خاطرات خوبی برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.  5.0